Siirt Lider Sürücü Kursu

B sınıfı ehliyet genel olarak belirli bir uzunluk ve ağırlığa kadar olan otomobilleri ve traktörleri sürebilmek için gerekli olan ehliyet türüdür.
B sınıfı ehliyet almak isteyen kimselerin, B sınıfı ehliyete başvurmaları gerekmektedir. Bu sınıfın alt dalı ise B1 sınıfı olarak adlandırılmaktadır. B sınıfı ehliyet; M, B1 ve F sınıflarındaki tüm araçları kullanma imkanını da beraberinde getirmektedir.
Ülkemizde yeni kanunla birlikte ehliyet kullanım süresi belirli bir yıla bağlanmıştır. B sınıfı ehliyetin de geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca B sınıf ehliyete sahip olabilmek için asgari yaş sınırı 18’dir. Bu sınıfa ait bir aracı kullanmak içinse deneyim ve tecrübe şartı aranmamaktadır. B sınıfı ehliyetin azami yüklü ağırlığı 4.250 kilogramdır.
Asgari yaş sınırı 18 olup deneyim ve tecrübe aranmamaktadır. B sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır.
B SINIFI EHLİYET BAŞVURU ŞARTLARI
Ülkemizde ehliyet alabilmek için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar her ehliyet sınıfına özel olarak düzenlenmiştir. B sınıfı ehliyet başvuru şartları aşağıdaki gibidir;
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
    Aile hekimi yahut alanında uzman bir doktor tarafından düzenlenecek olan “sürücü olur” isimli sağlık raporu almak,
  • Diploma yahut öğrenim belgesi,
  • Sabıka kaydına ilişkin adli sicil belgesi,
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Sürücü belgesinin süresiz olarak geri alınmamış olması.

B Ehliyet Yaşınızın Doğrulunu Teyit Etmek Ve Hemen Başvurmak İçin Tıklayabilirsiniz,Başvuru şartlarındaki durum neticesinde hemen doğum tarihini girebilir,ve yaşınızın ehliyet yeterliliğini görebilirsiniz.

İLETİŞİM
× WHATSAPP DESTEK HATTI