Siirt Lider Sürücü Kursu

E Sınıfı Ehliyet

 

E sınıfı ehliyetine sahip olmak isteyen sürücü adaylarının öncelikle C ve D sınıfı ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir. Bu iki sınıf ehliyetine sahip olmayan adaylar E sınıfı sürücü belgesine başvuramazlar. E sınıfı için yaş şartı kullanılmak istenen araca göre değişmektedir. Otobüs kullanmak isteyen sürücü adayları için 24 yaşını doldurmak ve kamyon kullanmak isteyen sürücü adayları için 22 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. E sınıfı ehliyetine sahip olan sürücüler aynı zamanda M, B, B1, D1 ve F sınıfı araçları sürme yetkisine sahiptir. E sınıfı sürücü ehliyetine sahip olan adaylar, otobüs, kamyon, kamyonet ve otomobil kullanma hakkına sahiptirler.

E Sınıfı Ehliyet Tır Kullanabilir mi?

 

Merak edilen konulardan bir tanesi de E sınıfı ehliyetlerin TIR kullanıp kullanamayacaklarıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi E sınıfı ehliyetiniz varsa hak kaybınız olmaz, doğal olarak TIR ehliyetiniz var ise devlet size hak vermiş ve TIR kullanabilirsiniz.
TIR kullanımıyla ilgili farklı bir durum daha söz konusudur. Çünkü tarihler burada durumu farklı bir hale getirebilir. 28.04.1997 den sonra E Sınıfı Ehliyet almış olanlar TIR kullanamazlar. Çünkü o yıllarda Tır kullanmak için gerekli ehliyet sınıfı D Sınıfı Ehliyetti. Eğer siz ehliyetinizi aldığınız yılda E Sınıfı Ehliyetin yanında D sınıfı ehliyet aldıysanız o zaman ehliyetinizle TIR kullanabilirsiniz. Aksi durumda TIR kullanamazsınız.

E Sınıfı Ehliyet Tır Kullanabilir mi?

28.04.1997 yılından önce E sınıfı ehliyeti olanlar Tır kullanabilirler. Ehliyeti aldıkları yılda E Sınıfı Ehliyetleri Tır kullanmaya da imkan tanıdığından bu sürücülerin TIR kullanma hakları korunmuştur.

E Ehliyet Yaşınızın Doğrulunu Teyit Etmek Ve Hemen Başvurmak İçin Tıklayabilirsiniz,Başvuru şartlarındaki durum neticesinde hemen doğum tarihini girebilir,ve yaşınızın ehliyet yeterliliğini görebilirsiniz.

İLETİŞİM
× WHATSAPP DESTEK HATTI